close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczpospolitej Polskiej

   

 • CENTRUM ARCHEOLOGII ŚRÓDZIEMNOMORSKIEJ UW

 • Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej jako samodzielna placówka badawcza Uniwersytetu Warszawskiego istnieje pod obecną nazwą od 1990 roku. Jest spadkobiercą przedwojennej działalności archeologicznej wybitnego archeologa i egiptologa, prof. Kazimierza Michałowskiego, który w 1959 roku, założył Stację Archeologii Śródziemnomorskiej w Kairze [kalendarium].

   

  Centrum prowadzi i koordynuje badania archeologiczne (wykopaliskowe i studyjne) oraz prace konserwatorskie i rekonstrukcyjne w północno-wschodniej Afryce, na Bliskim Wschodzie oraz na Cyprze (obecnie dotyczy to terytorium Egiptu, Sudanu, Cypru, Libanu, Jordanii, Arabii Saudyjskiej, Iranu i Kuwejtu; badania w Syrii są zawieszone od 2011 roku ze względu na sytuację polityczną w tym kraju).

   

  Stanowiska archeologiczne badane przez misje Centrum oraz stowarzyszone ekspedycje obejmują szeroki horyzont czasowy, od prehistorii poprzez wszystkie okresy historyczne starożytnych cywilizacji śródziemnomorskich aż po późny antyk i arabskie wczesne średniowiecze.

   

  Centrum ma swoją siedzibę w Warszawie. W Kairze mieści się Stacja Badawcza , która zarządza bezpośrednio badaniami prowadzonymi na terenie Egiptu oraz wspiera działania misji w innych rejonach prac misji archeologicznych i konserwatorskich Centrum.

   

  Prace w Egipcie prowadzone są przez polskich archeologów i konserwatorów w ściślej współpracy z egipskim Ministerstwem Starożytności (przed 2011 Supreme Council of Antiquities [SCA] a jeszcze wcześniej Egyptian Antiquities Organization [EAO]). W Sudanie podobną rolę pełni National Corporation for Antiquities and Museums (NCAM). Wszystkie projekty są zatwierdzane przez miejscowe służby starożytności i realizowane według obowiązujących w tej dziedzinie nauki światowych standardów naukowych. Ponadto część projektów realizowanych jest we współpracy międzynarodowej. Polscy specjaliści z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej oraz innych ośrodków badawczych w Polsce biorą udział także w badaniach zagranicznych misji pracujących w tym rejonie świata.

   

  W bibliotece Stacji w Kairze organizowane są wykłady naukowców polskich i zagranicznych, prezentujące wyniki najnowszych badań, oraz seminaria, podczas których swoje wyniki przedstawiają na bieżąco przebywający w Egipcie stypendyści Ministerstwa Edukacji i Szkolnictwa Wyższego, związani tematycznie z szeroko pojętą archeologią, historią i kulturą tych części Afryki i Bliskiego Wschodu [więcej]. Ambasada RP w Kairze prowadzi stypendystów wspólnie z Centrum.

   

  O wynikach badań można przeczytać na stronie Centrum (Newsletter) oraz w naukowym czasopiśmie Centrum, Polish Archaeology in the Mediterranean, udostępnianym również online (http://www.pcma.uw.edu.pl/pl/pam-journal/). Wieści z wykopu trafiają także na łamy Polskiej Agencji Prasowej oraz innych światowych serwisów prasowych oraz do miejscowej prasy.

   

  PROJEKTY ARCHEOLOGICZNE w EGIPCIE i SUDANIE

   

  Misje pracujące regularnie w Egipcie (http://www.pcma.uw.edu.pl/pl/projekty/):

   

  Aleksandria (Kom el-Dikka) - możliwość zwiedzania

  Berenike – zwiedzanie tylko w trakcie badań za specjalną zgodą

  Marea - tylko w trakcie badań za specjalną zgodą

  Marina el-Alamein - tylko w trakcie badań za specjalną zgodą

  Deir el-Bahari: świątynia Hatszpesut - możliwość zwiedzania

  Deir el-Bahari: świątynia Totmesa III - niedostępne

  Grobowiec Ramzesa VI w Dolinie Królów - możliwość zwiedzania

  Naqlun - tylko w trakcie badań za specjalną zgodą

  Sakkara - tylko w trakcie badań za specjalną zgodą

  Sheikh Abd el-Gurna w Tebach Zachodnich – niedostepne

  Tell el-Farcha - tylko w trakcie badań za specjalną zgodą

  Tell el-Murra - tylko w trakcie badań za specjalną zgodą

  Tell el-Retaba - tylko w trakcie badań za specjalną zgodą

  Skalne graffiti w Oazie Dachla – dostępne tylko w ramach indywidualnych safari

  Gebelein – niedostepne

  Teby Zachodnie – Asasif – tylko w trakcie badań za specjalną zgodą

   

  Misje pracujące regularnie w Sudanie (http://www.pcma.uw.edu.pl/pl/projekty/):

  Dongola - możliwość zwiedzania

  Selib – tylko w trakcie badan

  Banganarti – możliwość zwiedzania

  Ghazali – tylko w trakcie badań

  Zuma – tylko w trakcie badań

  Khour Shambat 1- niedostępne

   

  [fotografie I. Zych © PCMA UW]